Od 15. 8. 2015 velja nova Uredba o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji
NOVICA, 19. 8. 2015
Od 15. 8. 2015 velja nova Uredba o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji
Vlada Republike Slovenije je na 48. redni seji dne 29. 7. 2015 pod točko 12A sprejela naslednji
S K L E P :
Vlada Republike Slovenije je izdala Uredbo o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji in jo objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano do konca februarja 2016 pripravi analizo stanja dovoljenj za opravljanje dopolnilnih dejavnosti po uskladitvi z Zakonom o kmetijstvu in uredbah o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji. V drugi fazi, do konca septembra 2016, pripravi tudi celovito finančno analizo dopolnilnih dejavnosti, vključno glede na obseg kmetijske dejavnosti na kmetijah, ki se ukvarjajo z dopolnilno dejavnostjo.
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano do konca decembra 2017 na podlagi analize stanja iz prejšnje točke pripravi potrebne spremembe ureditve dopolnilnih dejavnosti z določitvijo ustreznih dovoljenih obsegov oziroma pogojev glede na kmetijsko dejavnost kmetije in glede na druge udeležence na trgu, ki opravljajo enako dejavnost.
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano najpozneje ob reformi pokojninskega in invalidskega zavarovanja in reformi obveznega zdravstvenega zavarovanja pripravi posebno shemo pomoči kmetijam oziroma zavarovancem kmetom pri plačevanju prispevkov za socialno varnost, kot je že predvideno s prehodno določbo petega odstavka 407. člena Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Ministrstvo za infrastrukturo in Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano najpozneje do konca leta 2015 proučijo problematiko fizičnih oseb, ki proizvajajo električno energijo v proizvodnih napravah do 50 kW v skladu s 379. členom Energetskega zakona, v zvezi z uveljavljanjem pravice do pokojnine ter pripravijo predlog ustreznih sistemskih rešitev.
Novo Uredbo o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji (uredbo 2015) najdete na spletni povezavi:
http://www.uradni-list.si/1/content?id=122752 ali http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=URED6925
Dosedanji nosilci dopolnilnih dejavnosti MORAJO opravljanje dopolnilne dejavnosti uskladiti z določbami nove uredbe najpozneje
do 1. januarja 2016 v 60 dneh po izteku petletne obveznosti iz odločbe o pravici do sredstev tisti nosilci dopolnilne dejavnosti na kmetiji, ki so prejeli sredstva iz naslova ukrepov razvoja podeželja in se jim do 1. januarja 2016 ne bo iztekla petletna obveznost iz odločbe o pravici do sredstev.
Nekaj splošnih določb nove uredbe najdete v spodaj, več informacij pa v času uradnih ur na Oddelku za kmetijstvo in gospodarstvo Upravne enote Ptuj – telefon 02-798-0127.
Nekaj splošnih določb nove Uredbe o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji (Uradni list RS, št. 57/2015)
Kmetija, na kateri se opravlja dopolnilna dejavnost, mora imeti v uporabi najmanj en hektar primerljivih kmetijskih površin, razen dopolnilne dejavnosti, povezane s čebelarstvom, za kar mora biti v register čebelnjakov v skladu s predpisom, ki ureja register čebelnjakov, vpisanih mora biti najmanj 10 čebeljih družin.
Za opravljanje dopolnilne dejavnosti predelava gozdnih sadežev, predelava gozdnih lesnih sortimentov, razen izdelava enostavnih izdelkov iz lesa, in dopolnilne dejavnosti proizvodnja in prodaja energije iz lesne biomase, morajo imeti člani kmetije poleg 1 ha PKP še najmanj 6,0 ha gozda.
Za opravljanje dopolnilnih dejavnosti izdelava enostavnih izdelkov iz lesa in domača suhorobarska galanterija in nadaljevanje stare suhorobarske dediščine morajo imeti člani kmetije poleg površin iz prvega odstavka tega člena v lasti najmanj 2,0 ha gozda.
Za opravljanje dopolnilnih dejavnosti predelave zelišč in proizvodnje eteričnih olj mora imeti kmetija v uporabi najmanj 0,02 ha površin z zelišči.
Za opravljanje dopolnilnih dejavnosti vzreja in predelava vodnih organizmov ter dopolnilne dejavnosti športni ribolov na vodnih površinah na kmetiji, morajo imeti člani kmetije poleg 1 ha PKP v uporabi vodno zemljišče, ki je vpisano v centralni register objektov akvakulture in komercialnih ribnikov.
Obseg primerljivih kmetijskih površin (v nadaljnjem besedilu: PKP) se izračuna na podlagi prijavljenih grafičnih enot rabe zemljišča kmetijskega gospodarstva (v nadaljnjem besedilu: GERK) v RKG…
Na kmetiji se lahko opravljajo naslednje skupine dopolnilnih dejavnosti:
predelava primarnih kmetijskih pridelkov;predelava gozdnih lesnih sortimentov;prodaja kmetijskih pridelkov in izdelkov s kmetij;vzreja in predelava vodnih organizmov;turizem na kmetiji;dejavnost, povezana s tradicionalnimi znanji na kmetiji, storitvami oziroma izdelki;predelava rastlinskih odpadkov ter proizvodnja in prodaja energije iz obnovljivih virov;storitve s kmetijsko in gozdarsko mehanizacijo in opremo ter ročna dela;svetovanje in usposabljanje v zvezi s kmetijsko, gozdarsko in dopolnilno dejavnostjo;socialno-varstvene storitve.
Za opravljanje dopolnilnih dejavnosti predelava primarnih kmetijskih, prodaja kmetijskih pridelkov in izdelkov s kmetij in turizem na kmetiji, ki je gostinska dejavnost, mora vložnik, pred oddajo vloge za izdajo dovoljenja v predpisanem roku vložiti zbirno vlogo po predpisih, ki urejajo izvedbo ukrepov kmetijske politike. Zbirno vlogo mora vložnik oziroma nosilec dopolnilne dejavnosti vložiti v letu oddaje vloge za pridobitev dovoljenja in vsako naslednje leto opravljanja dopolnilne dejavnosti.
Zbirna vloga ni obvezna za opravljanje dopolnilne dejavnosti, povezane s čebelarstvom, predelavo medu in čebeljih pridelkov ter apiturizmom, mora pa biti vložnik oziroma nosilec kmetije ali član kmetije, na kateri se dopolnilna dejavnost opravlja, vpisan v register čebelnjakov in mora sporočati podatke v skladu s predpisom, ki ureja označevanje čebelnjakov.
Na kmetiji se lahko opravlja več vrst dopolnilnih dejavnosti.
Za isto vrsto dopolnilne dejavnosti se lahko določi samo en nosilec dopolnilne dejavnosti.
Na kmetiji lahko dopolnilno dejavnost poleg nosilca dopolnilne dejavnosti izvajajo tudi:
nosilec kmetije; člani kmetije; zaposleni na kmetiji, ki so vpisani v register kmetijskih gospodarstev (v nadaljnjem besedilu: RKG) in osebe, ki opravljajo delo, ki ni opredeljeno kot zaposlovanje na črno v skladu s predpisom, ki ureja preprečevanje dela in zaposlovanja na črno.
Dopolnilna dejavnost se lahko začne izvajati po dokončnosti dovoljenja za opravljanje dopolnilne dejavnosti na kmetiji (v nadaljnjem besedilu: dovoljenje) in ko so izpolnjeni vsi pogoji, ki jih za začetek opravljanja posamezne dopolnilne dejavnosti določajo področni predpisi.
Če je vložnik vloge za izdajo dovoljenja za opravljanje dopolnilne dejavnosti na kmetiji član kmetije, na kateri se bo opravljala dopolnilna dejavnost, mora k vlogi priložiti soglasje nosilca kmetije, da lahko na kmetiji opravlja v vlogi navedene dopolnilne dejavnosti.