Kulturno umetniško društvo Vitomarci
Naziv: Kulturno umetniško društvo Vitomarci
Naslov: Vitomarci 48 A, 2255 Vitomarci
Davčna številka: 94485135
Matična številka: 5125715000
Predsednik društva: Ilešič, Toš Valerija
TRR: 042020000792233 Nova KBM d.d.
Klasifikacija dejavnosti: S94.999 - Dejavnost drugje nerazvrščenih članskih organizacij
Prvi zapisi o začetkih ljubiteljskega gledališkega igranja v Vitomarcih segajo v daljno leto 1895, ko je bila v okviru takratnega Bralnega društva uprizorjena prva igra na prostem Krojač Lipe. Vse od takrat, torej že dobrih in častitljivih 112 let, so v Vitomarcih skoraj vsako leto uprizorili vsaj po eno novo igro, razen v obdobju med obema svetovnima vojnama, ko je na tem področju aktivnost krajanov začasno zamrla. V petdesetih letih je sledil pravi razcvet ljubiteljskega igranja v našem kraju, saj so imeli tudi po štiri nove predstave na sezono.
Trenutno v Kulturno umetniškem društvu, bolj ali manj, aktivno deluje devet različnih sekcij in tako društvo pod svojim okriljem združuje več kot sedemdeset »Andrašovčarjev« v starosti od petih pa vse do dvainsedemdesetih let. V okviru naštetih sekcij se družimo, soustvarjamo, se učimo… :
1. ) ŽENSKI PEVSKI ZBOR
kjer naše žene in dekleta redno prepevajo pod vodstvom ga. Suzane Štelcar. Udeležijo se vseh kulturnih in podobnih prireditev v kraju in vsakoletnih srečanj pevskih zborov, hkrati pa so vesele tudi vsakega povabila na nastop. Pred časom so priredile tudi nekaj koncertov, tudi letos se pripravljajo, da bi naše kulturno dogajanje poživile s koncertom v pomladnih mesecih. V zboru se družijo dekleta, ki so pred kratkim vstopile v srednje šole, pa vse do zrelih sedemdesetletnic. Pravijo, da se imajo »luštno«, čeprav včasih pogrešajo tudi kak moški glas. Morda pa kdaj…..nikoli se ne ve.
KUD Vitomarci v Nemčiji, Veselica Materinski dan Neuss 18.03.2012 pesem mati draga
2.) RECITATORSKA SEKCIJA
ki organizira vsaj dve proslavi letno ob kulturnem in materinskem prazniku, sodeluje pa tudi na vseh občinskih prireditvah, njihovi člani pa povezujejo razne prireditve. V RS je približno trideset članov različne starosti, največ pa je osnovnošolcev in dijakov. Z velikim veseljem se lotijo tudi dramatizacije del naših velikih mož, npr. Prešernovega Povodnega moža in Lepe Vide, Cankarjeve Skodelice kave, Prežihovih Solzic,… Nastopamo na srečanjih starejših občanov, včasih tudi na občnih zborih našega Društva upokojencev ipd.. Skupaj z gledališkimi skupinami smo pripravili tudi nekaj večjih projektov npr. prireditev ob tridesetletnici ustanovitve Prosvetnega društva Vitomarci z naslovom Nekoga moraš imeti rad, proslavo ob 60. obletnici konca druge svetovne vojne v Sloveniji, pa dramski komični večer v predvolilnem času Zdrahe 2002 ali V slogi je moč, dramski večer ob 111. letnici iger v Vitomarcih z naslovom Gledališče smo ljudje, ko si to zares želimo… -
3.) KNJIŽNICA
ki jo že vrsto let, skoraj 24 ur na dan, vodi ga. Ema Ilešič. V tej internetni dobi se pozna tudi, da je bralcev malo manj, vendar je pred leti knjižnico bolj ali manj redno obiskovalo veliko ljubiteljev branja. V knjižnici je okrog 900 knjig. Trenutno so prostori knjižnice v fazi obnove. -
4.) TAMBURAŠKI ORKESTER
ki trenutno miruje, lahko bi rekli, da spi daljše zimsko spanje. Vendar še vedno tli upanje oziroma želja, da člani, ki radi »brenkajo« na tamburice in se sprehajajo po notnem črtovju, ponovno obudijo to zvrst igranja, ki ima v Vitomarcih že kar dolgo tradicijo, a je na tem delu Slovenskih goric nekoliko manj prisotna.
5.) PLESNA SKUPINA oziroma plesni skupini – otroška in mladinska, pa ob raznih priložnostih popestrita kakšno proslavo pri nas. Otroci plešejo razne plese tujih in domačih ustvarjalcev, medtem ko so se malo starejši že spopadli z Ruslano, Sestrami, pa tudi ( preživeli ali pa ustvarili ) opravili prve baletne korake.
6.) OTROŠKA GLEDALIŠKA SKUPINA, kjer je trenutno aktivnih 23 otrok. Otroška skupina je bila ustanovljena leta 1999, doslej smo na oder premierno postavili osem predstav oz. igric za otroke,ki jih priredi ali tekst zanje napiše njihova režiserka Valerija Ilešič, s skupno več kot osemdesetimi ponovitvami. V osmih letih se je na odrskih deskah v okviru otroške skupine preizkusilo in predstavilo več kot šestdeset otrok in mladostnikov. Leta 2002 smo z igrico Pavliha se predstavi nastopili tudi na Linhartovem srečanju v Ljubljani. Še vedno z veseljem nastopajo s predstavama Trnjulčica in Pavliha se predstavi.
7.) MLADINSKA GLEDALIŠKA SKUPINA, katere člani so večinoma tisti, ki so glede na svojo starost otroško že prerasli. Leta 2005 smo se s predstavo Kraljična na zrnu graha leta 2005 v okviru Festivala Primadona založbe Tuma iz Ljubljane uvrstili na tretje mesto v državi in za nagrado nastopili v Cankarjevem domu. S to predstavo še vedno občasno gostujejo po okoliških odrih.
8.) GLEDALIŠKA SKUPINA KALIMERO, ki je po stažu najmlajša amaterska igralska skupina v društvu, ustanovljena leta 2002. V njej pa aktivno delujejo pretežno mladi igralci, v glavnem dijaki in študentje. Doslej so se premierno predstavili z dvema igrama: z Gluvićevim Videoklubom in Partljičevo komedijo Moj ata, socialistični kulak. Tudi njih vodi Valerija Ilešič, v skupini pa je trenutno aktivnih štirinajst članov, s »Partljičevim Kulakom« še vedno gostujejo po okoliških odrih.
9. ODRASLA GLEDALIŠKA SKUPINA
ki je najbolj znana ter priljubljena doma in tudi v okoliških krajih, saj v njej nastopajo tudi igralci oz. igralke, katerih ljubiteljski igralski staž je star tudi trideset ali več let. Tako nam je npr. še vedno vzgled Marija Kocuvan oz. Mima, kot jo kličemo, ki je vsekakor ena izmed najžlahtnejših amaterskih igralk na ptujskem. Odrasla skupina včasih odigra tudi po štirideset ponovitev v sezoni, zadnja leta posegajo predvsem po komedijah, ki so pri naši publiki najbolj zaželene in najlepše sprejete. Nastopajo domala po vsej Sloveniji, zadnja tri leta pa so ime našega kraja ponesli tudi po Evropi s svojimi gostovanji za zdomce. Režiser odrasle gledališke skupine je Milan černel, ki je tudi sam izvrsten ljubiteljski igralec, lahko bi rekli tudi, da je »naš žlahtni komedijant«. Leta 2005 je bil izbran za Naj komedijanta v Pekrah na Festivalu komedije, leta 2006 pa je nagrado Naj komedijantke na omenjenem festivalu prejela Nina Žvarc, prav tako članica ODGS. Sicer pa je v skupini trenutno aktivnih 15 članov.
Komedija Norci pred ambulanto Pečarovci Slovenia
Ljubiteljski igralci iz Vitomarcev ali od Svetega Andraža v Slovenskih goricah smo se enotno predstavili z motom, ki smo ga uporabili decembra 2006 na osrednji prireditvi ob 111. obletnici iger v Vitomarcih, ko smo zapisali, da » smo ljubiteljsko gledališče ljudje, ko si to zares želimo.« V Vitomarcih nas je veliko takih, ki si tega zares želimo in si še znamo ter hočemo vzeti čas za vaje in nastope doma ter na gostovanjih. Veseli smo, da tako lahko ime našega, sicer majhnega kraja ponesemo v »veliki širni svet«.
10. TAMBURAŠKI ORKESTER
24.6.2015 ob dnevu državnosti je premierno ponovno po 14 letih premora nastopil tamburaški orkester.
V okviru našega društva že osem let zapored ob finančni podpori občine izvajamo Božično novoletne delavnice. Te potekajo ponavadi pet zaporednih sobot pred omenjenimi prazniki. Udeleži se jih tudi po več kot petdeset otrok iz našega občine, ki v veselem predprazničnem vzdušju ustvarjajo okraske ipd. iz papirja in podobnih materialov ob pomoči inštruktorjev, ki so v glavnem člani naših gledaliških skupin. Seveda na teh delavnicah tudi pojemo, plešemo in igramo igrice.
Člani gledaliških skupin smo že večkrat pripravili igrice za naše najmlajše občane ter nastopili na prireditvi ob obdaritvi Dedka Mraza.
Pred dvanajstimi leti je bilo v okviru društva izdano glasilo Kulturni utrip v Vitomarcih, ki ga je uredila takratna predsednica društva Vida Toš. V njem je okvirno predstavljeno delovanje društva in spomini aktivnih in bivših članov na svoje soustvarjanje v društvu. Prav tako je zgodovina našega društva obširneje predstavljena v glasilu, ki je bilo izdano leta 1997 ob 700. letnici prve omembe Vitomarcev. Trenutno smo v zaključni fazi priprave novega glasila ob 111. letnici iger v Vitomarcih, v tem letu pa nameravamo pripraviti tudi večjo razstavo fotografij, ki jih vodimo v arhivu društva.
Kontakt: predsednik Milan Černel